Jedno z przysłów ludowych mówi: „Święta Katarzyna (25 listopada) pokazuje, jaką pogodę nam styczeń zgotuje”. A ponieważ w ostatnią sobotę śniegu w Olsztynie nie brakowało, wiecie już jak będzie wyglądać styczeń?.
W takiej zimowej aurze, w sobotni poranek, w gościnnych murach XI LO uczestnicy i uczestniczki projektu polsko-ukraińskiej integracji spędzali twórczo i kreatywnie czas, wykonując pod okiem pani Justyny (z Just in Nature – warsztaty dla dzieci Mali Ogrodnicy) jesienne kompozycje i świąteczne wianki. I choć zima przyszła nagle i nadzwyczaj śnieżna, a lista uczestników ze względu na pojawiające się choroby była stale modyfikowana, 25-osobowej grupie dzieci, młodzieży i dorosłych udało się spotkać w murach Jedenastki. I jak możecie zobaczyć na dołączonych zdjęciach, energii do wspólnego działania im nie brakowało. Było twórczo i pracowicie, nie brakowało tematów do rozmów i powodów do radosnego śmiechu. Przy tworzeniu świątecznych wianków pojawiło się nawet All I Want for Christmas Is You. Atmosfera zrobiła się taka jakaś świąteczna…
A co dokładnie robiliśmy na warsztatach? Najpierw tworzyliśmy kolorowe jesienne kompozycje, a po krótkiej przerwie na poczęstunek (tym razem smakowaliśmy sushi w lokalnym wydaniu) robiliśmy świąteczne wianki. O naszych wrażeniach rozmawialiśmy przy pizzy (w lokalnym wydaniu), a delektując się ciepłą herbatą i słodkościami dzieliliśmy się na gorąco emocjami. W dobrych nastrojach i często zadziwieni efektami własnej pracy pożegnaliśmy prowadzącą warsztaty. A do domu zabraliśmy kolorowe jesienne kompozycje, w których zatrzymane zostały barwy jesieni oraz piękne świąteczne wianki, które wprowadziły nas w nadchodzący grudniowy czas i atmosferę zbliżających się świąt.
To już ostatnie z zaplanowanych wydarzeń realizowanych w ramach projektu polsko-ukraińskiej integracji, finansowanej przez Fundację Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, a realizowane przez Fundację Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych Absolwent.
Było mi niezwykle spędzać czas z Wami, droga młodzieży, i z Państwem – polskimi i ukraińskimi rodzinami. Informacje zwrotne, które do mnie docierały po wspólnych warsztatach i wyjazdach, to dowód na to, że takie inicjatywy, pozwalające wzajemnie poznawać się ludziom różnych kultur i narodów, są niezwykle cenne i potrzebne. Nie mówię więc: „Do widzenia, dziękuję za wspólną przygodę”, tylko „Dziękuję, do zobaczenia. Czas na kolejną wspólną podróż!”.
Ogromne podziękowania kieruję na ręce Pana Prezesa i członków Zarządu Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga za zaufanie i danie mi szansy na realizację tego projektu, którego najbardziej cennym efektem jest ten w wymiarze ludzkich odczuć i emocji, zabieranych wspomnień, a których nie zmierzyć „mędrca szkiełko i oko”.
Koordynatorka projektu
Ewa Mieszczyńska, n-l XI LO