Tak było:
– godzina 8.45 – zbiórka uczestników i wyjazd z Olsztyna do Nowych Kiejkut,
– godzina 10.00-15.00 – integracja i edukacja przy ognisku i na warsztatach,
– godzina 16.30 – powrót do Olsztyna.
Warsztaty robienia parafinowych świec wymagają od uczestników skupienia, cierpliwości i wykonywania krok po kroku kolejnych czynności pod okiem prowadzącej. Ale za to na koniec, gdy każdy trzyma w dłoni własnoręcznie wykonaną świecę, jest poczucie sprawstwa: piękna świeca z zatopionymi w niej polnymi kwiatami i leśnymi roślinami jest tylko i wyłącznie dziełem naszych rąk. Każda świeca jest inna i niepowtarzalna.
I właśnie o taki efekt „wow”, o uśmiech na twarzy i zadowolenie mi chodziło, gdy jeszcze w czerwcu powstawał projekt i prosiłam Alicję Zęgotę z Fundacja Time właśnie o te warsztaty, ich profesjonalne przygotowanie i poprowadzenie. I nie pomyliłam się: była radość, duma i uśmiechy na twarzach. Bo takie warsztaty/zabawa z parafiną wyrabiają nie tylko zmysł artystyczny, ale i uspokajają, relaksują, pozwalają przy okazji skoncentrować naszą uwagę nie tylko na pracy, ale i na rozmowie z innymi, ćwiczą naszą uważność. A taka własnoręcznie wykonana świeca może stać się oryginalnym elementem wystroju naszego domu lub artystycznym prezentem.
Ale, nie samą pracą człowiek żyje! Nie zapomnieliśmy więc i o zaspokojeniu głodu. Było więc pyszne, pachnące jabłkami ciasto i gorąca herbata przygotowane dla nas przez gospodarzy sensorycznego Ogrodu. Zjedliśmy także, przygotowywaną na ognisku w trakcie naszego pobytu, mazurską zupę gulaszową – karmuszkę, upiekliśmy kiełbaski. A jeśli ktoś miał ochotę na coś chłodniejszego – czekały na niego lody. Był także czas na odpoczynek, rozmowy, wzajemne poznawanie się. Pobyt umilał nam śpiew Mariji, stawianie kart tarota, do czego podchodziliśmy z przymrużeniem oka i dużą dozą wesołości.
W dobrych nastrojach, ze świecami w dłoniach wróciliśmy do Olsztyna.
To trzecie z zaplanowanych wydarzeń realizowanych w ramach projektu polsko-ukraińskiej integracji, finansowanej przez Fundację Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, a realizowane przez Fundację Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych „Absolwent”. Celem jest integrowanie uczniów-uchodźców z ich polskimi rówieśnikami oraz pokazanie im kulturowo-przyrodniczo-rzemieślniczego dziedzictwa naszego regionu – Warmii i Mazur.
Koordynatorka projektu
Ewa Mieszczyńska, n-l XI LO