Archiwum

Szkoły partnerskie


WYMIANY UCZNIÓW WSPIERANE I DOFINANSOWYWANE PRZEZ:

Rodzinnie w Ogrodzie sensorycznym dla Rodak (01.10.2023)

W Nowych Kiejkutach, niedaleko Szczytna, rękodzielnicze cuda tworzy Alicja Zęgota, u której bywaliśmy już z wizytami w sensorycznym ogrodzie wiosną i jesienią.  Zabierane w to miejsce polskie dzieci i młodzież uczestniczyły w różnych formach warsztatowych.

Tym razem w ramach projektu polsko-ukraińskiej integracji na warsztaty tworzenia świec zaprosiliśmy  dorosłych i dzieci. W wielkim skupieniu, z zaangażowaniem wykonywano krok po kroku kolejne polecenia prowadzącej, by w efekcie powstały piękne parafinowe świece – oryginalne i niepowtarzalne, bo każda zrobiona wg pomysłu jej twórcy. Tworzenie „ścian” świecy – z suszonych kwiatów, roślin połączonych z parafiną – było najbardziej wymagającą czynnością warsztatową. Jeśli zewnętrzna, ozdobna struktura świecy nie zostanie dobrze wykonana, świeca podczas wyjmowania z plastikowej formy może się rozwarstwić. Każda ze zrobionych na warsztatach świec będzie podczas ich palenia w domu pachnieć lawendą lub różą, bergamotką i pomarańczą albo sosnowym lasem.

Czas oczekiwania na zastygnięcie świec dorośli wykorzystali na rozmowy, dzieci na wspólne zabawy w sensorycznym ogrodzie.  Pyszna szarlotka, przygotowana przez panią Alicję do kawy/herbaty oraz  karmuszka (regionalna zupa  regionalna zupa wywodząca się z Warmii Mazur, łączy w sobie wpływy kuchni polskiej i niemieckiej) wykonana przez uczestników wyjazdu, zaspokoiły głód i pragnienie. A jeśli ktoś miał ochotę na deser zjeść pyszne, ekologicznie hodowane jabłka, mógł je zerwać prosto z drzewa, z rosnących na posesji jabłoni.

To drugie z zaplanowanych wydarzeń realizowanych w ramach projektu polsko-ukraińskiej integracji, finansowanej przez Fundację Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, a realizowane przez Fundację Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych „Absolwent”.

Celem jest integrowanie m.in. rodzin uczniów-uchodźców z ich polskimi odpowiednikami oraz pokazanie im kulturowo-przyrodniczo-historycznego dziedzictwa naszego regionu – Warmii i Mazur.

Koordynatorka projektu

Ewa Mieszczyńska, n-l XI LO

Stacja pogoda

Aby zobaczyć informacje pogodowe, należy założyć konto i zalogować się.


Telefon zaufania
Darowizny
Można nas wesprzeć wpłacając darowiznę.

Fundacja Cyfrowe Szkoły
10-444 Olsztyn,
ul. Kołobrzeska 9

Nr konta
62 1240 5598 1111 0011 1777 7100

(Bank PKO S.A. I O/Olsztyn)

W tytule prosimy podać imię i nazwisko ucznia oraz klasę
Wyróżnienia
Projekty


SP311 bierze udział w programie: