Archiwum

Szkoły partnerskie


WYMIANY UCZNIÓW WSPIERANE I DOFINANSOWYWANE PRZEZ:

Z wizytą w Zagrodzie Edukacyjnej Ziołowy Dzbanek (08.09.2023)

Plan był następujący: wyjeżdżamy z Olsztyna zabierając dobry humor i energię i ruszamy do Sąp, gdzie swe wrota otwiera szeroko na gości „Ziołowy Dzbanek” położony w wiosce tematycznej Sąpy „Babia Dolina” w gminie Młynary.  W tym w pachnącym ziołami i kwiatami miejscu, gdzie unosi się zapach kuszącej macierzanki, a oczy cieszy widok kwitnącej lawendy w dostojnym towarzystwie lubczyka i arcydzięgla, 22 uczniów z naszych szkół uczestniczyło w warsztatach ziołowych i motania lalek-motanek.

W wielkim skupieniu, z zaangażowaniem wykonywano krok po kroku kolejne polecenia prowadzącej, by w efekcie powstały naturalne maści i kremy na problemy skóry nastolatka oraz olejek na apatię i stress, które każdy z uczestników będzie mógł bezpiecznie używać w jesienne i zimowe wieczory po kąpieli. Po krótkiej przerwie na złapanie oddechu i rozprostowanie nóg, młodzież rozpoczęła motanie ziołowych bab, które mają swoją symbolikę i korzenie słowiańskie. Znane były więc dawniej wśród słowiańskich ludów, także w Polsce i w Ukrainie. Podczas wymagającego skupienia warsztatu młodzież wykonała od podstaw ziołowe baby, zamykając w nie, jak nakazuje tradycja, swoje życzenie. Każda lalka-motanka jest wyjątkowa, nie ma szans, by ktokolwiek miał taką samą – młodzież wykorzystała do jej zrobienia tylko swoje ręce i kreatywność, by nadać jej niepowtarzalnego charakteru.

Intensywny pobyt wśród malowniczej przyrody „Ziołowego Dzbanka” przedłużył się, do Olsztyna wróciliśmy ze sporym opóźnieniem, ale w dobrych nastrojach i z pełnymi brzuchami, bowiem w „Ziołowym Dzbanku” czekał na nas nie tylko smaczny obiad, ale i słodki poczęstunek – domowe chałki z powidłami śliwkowymi, dżemem z czarnej porzeczki i jogutowe ciasto z sezonowymi owocami.

To pierwsze z zaplanowanych wydarzeń realizowanych w w ramach projektu polsko-ukraińskiej integracji, finansowanej przez Fundację Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, a realizowane przez Fundację Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych „Absolwent”. Celem jest integrowanie uczniów-uchodźców z ich polskimi rówieśnikami oraz pokazanie im kulturowo-przyrodniczo-rzemieślniczego dziedzictwa naszego regionu – Warmii i Mazur.

Koordynatorka projektu

Ewa Mieszczyńska, n-l XI LO

Stacja pogoda

Aby zobaczyć informacje pogodowe, należy założyć konto i zalogować się.


Telefon zaufania
Darowizny
Można nas wesprzeć wpłacając darowiznę.

Fundacja Cyfrowe Szkoły
10-444 Olsztyn,
ul. Kołobrzeska 9

Nr konta
62 1240 5598 1111 0011 1777 7100

(Bank PKO S.A. I O/Olsztyn)

W tytule prosimy podać imię i nazwisko ucznia oraz klasę
Wyróżnienia
Projekty


SP311 bierze udział w programie: