Wycieczka zawodoznawcza do Przedsiębiorstwa Poligraficznego HAKUS w Olsztynie

Hakus_1
W dniu 28 .02.2019r dzięki uprzejmości właścicieli  Przedsiębiorstwa Poligraficznego HAKUS w Olsztynie Państwa Kuśmierczyków i  Dyrektora Generalnego pana Michała Tomczyka młodzież gimnazjalna miała możliwość zwiedzenia  jednej z największych drukarni offsetowych w północnej Polsce. Uczniowie dowiedzieli się, że firma Hakus( drukarnia i studio reklamy) jest rodzinnym biznesem i istnieje na rynku od 30 lat.


Wyjazd odbył się w ramach projektu "SAM-Szkolna Akademia Mistrzów" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
Zajmuje się projektowaniem, drukowaniem np. rożnego rodzaju map, kalendarzy, broszur ulotek, etykiet, plakatów , folderów , zaproszeń, albumów, książek wykorzystując najnowocześniejsze technologie poligraficzne. Ciekawostkę stanowił fakt, że na życzenie klienta zamówione przez niego materiały mogą być drukowane farbami zapachowymi np. o zapachu kawy. Młodzież została zapoznana z procesem przygotowania materiałów do druku, przyglądała się pracy drukarza. Okazało się, że jest to bardzo odpowiedzialny zawód, wymagający ogromnej wiedzy drukarskiej, spostrzegawczości, skupienia uwagi, bowiem od wiedzy i umiejętności drukarza zależy efekt końcowy druku. Uczniowie przyglądali się też pracy introligatora, do którego obowiązków należy m.in. oprawianie książek i  broszur , obróbka wykończeniowa druków luźnych i łączonych, skoroszytów, precyzyjne cięcie wydrukowanych materiałów.  Zwiedzili też studio graficzne. Tam grafik komputerowy pan Krzysztof Tonajewski opowiedział o swoim zawodzie .Podstawą jest posiadanie uzdolnień plastycznych ( jest też zawodowym plastykiem), umiejętność obsługi różnych programów graficznych ,dlatego też nieodzowne jest ciągłe dokształcanie się w tym kierunku, zainteresowanie poligrafią, bycie kreatywnym, komunikatywnym, opanowanym, spokojnym, asertywnym. Dodał, że grafik komputerowy jest zawodem fascynującym, na który jest duże zapotrzebowanie na rynku pracy.
Dziękujemy panu Michałowi Tomczykowi Generalnemu Dyrektorowi firmy HAKUS  za ciekawe zapoznanie młodzieży naszej szkoły z funkcjonowaniem swojego przedsiębiorstwa.


Wyjazd odbył się w ramach projektu "SAM-Szkolna Akademia Mistrzów" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.